Zaproszenie

Śpiew gregoriański Kościół uznaje za własny śpiew liturgii rzymskiej
(KL 116)

W 1968 roku ojciec Eugène Cardine OSB opublikował przełomowe dzieło Semiologia gregoriańska, które zapoczątkowało nowe spojrzenie na śpiew gregoriański w zakresie jego rozumienia oraz wykonawstwa. Pięćdziesiąt lat po publikacji „gregoriańskiej biblii” zapraszamy Miłośników śpiewu gregoriańskiego (wykładowców, studentów, członków AISCGre-pl oraz wszystkich zainteresowanych) na I Narodowy Kongres Śpiewu Gregoriańskiego, który odbędzie się w Poznaniu w dniach 8-9 maja 2018 roku w budynku Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego oraz kościołach miasta Poznania.
Kongres pod hasłem „Śpiew gregoriański – słowo śpiewane. W 50. rocznicę Semiologii gregoriańskiej” ma umożliwić przyjrzenie się kondycji polskiej gregorianistyki, przypominając zarazem, że fundamentem jest słowo, które (otrzymawszy muzyczną szatę brzmieniową) musi zachować swoją tożsamość. Dzięki temu śpiew gregoriański w rzeczywistości jest śpiewem tekstu, który pochodzi z ksiąg natchnionych.
W złotym jubileuszu święta semiologii gregoriańskiej pragniemy pamiętać o: 1050. rocznicy powstania w Poznaniu pierwszego biskupstwa w Polsce, 60 latach od Kongresu Muzyki Gregoriańskiej w Częstochowie, 30. rocznicy odejścia do Pana ojca Cardine’a oraz 10 latach działalności AISCGre-pl!
Trzy bloki wykładowe: merytoryczny, historyczny oraz sprawozdawczy wypełnią zaproszeni gości, natomiast do liturgii Nieszporów oraz Mszy św. przygotuje próba śpiewu. Będziemy mogli wysłuchać koncertu oraz zobaczyć zabytki śpiewu gregoriańskiego.

SERDECZNIE ZAPRASZAM
ks. dr Mariusz Białkowski
kierownik Zakładu Muzyki Kościelnej AM
prezes AISCGre-pl
 

Do pobrania ulotka

Korzystając z tej strony, wyrażasz automatycznie zgodę na zapis lub wykorzystanie plików cookies. Twoja przeglądarka internetowa umożliwia Ci zarządzanie ustawieniami tych plików. Jeśli nie chcesz, by ta informacja wyświetliła się ponownie, kliknij "zgadzam się".